Kavgacı siyam balığı ( betta splendens ) özellikleri

Kavgacı siyam balığı (Betta splendens) Betta cinsine ait bir balık türüdür, adından da anlaşıldığı üzere kavgacıdır ancak türün sadece erkekleri  bu özelliği taşır. Her ne kadar kendi aralarında baskınlık belirlemek için dişiler de gövde gösterileri yapsa da, genellikle kavgalar çok şiddetli olmaz.

Yaygın olarak akvaryumlarda yetiştirilirler. Aynı akvaryum iki erkek konursa ölümüne kavga ederler. Kavgacı siyam balığı, halk ağzında kısaca Beta olarak da anılır.

kavgacı siyam balığı betta splendens özellikleri

Anavatanı Tayland olan bu beta, en eski akvaryum balıklarından biridir. Kavgacı siyam balığının doğal yaşam alanı sığ ve durgun sulardır. Bettalar, sıcak ve yumuşak suları severler. Betalar için uygun su sıcaklığı 22-28 derece arasıdır. Az oksijenli sularda yaşama becerisine sahip olmasını sağlayan solungaçlarına bağlı olarak gelişen labirent organıdır. Bu organ sayesinde su dışından aldığı havayı solungaçlarında kullanabilen beta ufak su birikintilerinde bile uzun zaman hayatta kalabilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı küçük alanlarda rahatça sorunsuz şekilde yaşayacakları düşünülse de betalar da tüm diğer balıklar gibi kendilerine ait yeterli büyüklükte alanları olmasını isterler. Bettanın sağlıklı yaşam alanı minimum 30cm x 30cm ebatlarında 30 litrelik hacimde bir akvaryum olmalıdır. Ayrıca  akvaryumda, salınım yapmayan bir taban kumu ve akvaryum bitkilerinin bulunması  balığın stres yapmadan huzurlu bir yaşam sürmesine olanak sağlayacaktır.

Beslenmeleri  etçildir. Doğal yaşam alanlarında en çok sivrisinek larvası, bunun yanında kurtçuk ve su piresi gibi canlılar tüketerek yaşamlarını sürdürürler. Yosun ve yenilebilen diğer su bitkileri ilgilerini çekmez. Ayrıca çekilmiş, ufalanmış et ile de beslenirler.

Bettaların yaşam süresi  genellikle 2-3 yıl, nadiren de 4-5 yıl olabilir. 6 aydan itibaren yetişkinliğe erişirler. Erişkin bettaların boyu 5 – 6 cm civarındadır. Ancak dev betta adı verilenleri 12 cm boya ulaşabilir.

Bettalarda dişiler erkeklere oranla daha küçük ve narin olurlar. Kuyruk ve yüzgeçleri küçük olur. Üreme ve yavru büyütme

Bettalar diğer pek çok labirentli balık gibi baloncuklardan yuva kurarak ürerler.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir