Kürtlüğün Tarihi Nereden Geliyor ?

kurtler-yahudimi-nerden-geliyorlar

Kürtler Yahudi mi?

Son zamanlarda kürt ırkının geçmişi ile yapılan araştırmalar sonrasında çok ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Kürtlerin Asurluların Azınlığında yaşayan çok köklü bir ulus olduğu iddası sonrasında çok ilginç sonuçlara ulaştım.Bu Çalışmalar KESİNLİKLE kaynaklara dayanmaktadır.yazının sonunda kaynakların online linklerine erişebilir.Orjinalini inceleyebilirsiniz.

 

Kürt kelimesinin öncelikle ne anlama geldiğini merak edebilirsiniz.Fakat bu konuda hiçbir kesin kaynak bulunmamakla beraber.Elimdeki kaynaklara uygun en açıklama şudur: Kürt kendi kavminden kopmuş Göçebe dağda yaşayan insan demektir. Yani bilinmelidir ki Kürtlük ASLA ve ASLA Arı bir ırk değildir.Melez bir ırktır.

 

Peki Kürtler hangi ırktan ne şekilde gelmiş ?

M.Ö 8. Yüzyılda Asurluların Hz.Musa sayesinde kurulmuş olan İsrail Krallığına saldırmaya kalkması sonrasında Yahudilerin bir kısmı Mezapotamya olarak adlandırılan bölgeye göç etmişlerdir.ASURLARIN Korkusundan göçebe olarak yaşayan bu Yahudiler zamanla yerli kültüre adapte olmuşlar ve bölgede köyler kurmaya başlamışlardır.

(NOT:PKK cı Kürtlerin bir çoğunun Zerdüş[Ateşe Tapan] Olmalarının sebebi ise Lanetlenmiş bu ırkın insanlarının Hz.Musa Sina dağına çıkması ile Puta tapıcılığa hemen dönmelerinden Belli olmaktadır.)

mezapotamyadaki-kurtler

Haritada Mavi Bölge Mezapotamya Bölgesidir.Kırmızı bölge ise bugünkü Badat,Musul bölgesidir.Zamanla Bölgede yayılan ve Kaynaşan halk Avrupa,Türkiye,Irak,İran, de olduğu gibi Hızlı bir nüfus artışı ile bölgeye egemen olma çabası içerisine girişmiş nitekim odlularda.

MÖ.600 yılında yıkılan Asurlular Sonrasında Erbil de MÖ.1 Yüzyılda Bir Yahudi hanedanlığı Kurulduğu kayıtlara geçmiştir.Aynı şekilde Yahudi seyyahları olan Tudela’lı Benjamin ve Regensburg’lu Pethahiah’ın hatıratlarına göre bölgede 200 den fazla Yahudi yerleşkelerine denk geldiklerini yazmışlardır.

Sonraki dönemlerde Hanedanlıkları yıkılmış olsa da bölgede ciddi yaptırım gücüne sahiptiler ki sonraki dönemlerde Kudüs e gelen sürekli saldırılardan dolayı Suriye ve Filistindeki Yahudilerin çoğunun Babil ve Şırnak Bölgesine Göç etmelerini sağlamışlardır.(Bu dönemlerde Musuldaki Yahudiler Özerk olarak yaşadığı söylenmektedir)

1590 ve 1670 yılları arasında yaşayan ve haham Samuel Barzani’nin kızı olan Asenath Barzani Tora, Talmud ve Kabala bilgisi sayesinde ün kazandı ve yeşivada öğretmenlik yapan kocasının ölümüyle Tora konusunda başöğretmen ilan edildi.

 

Barzani bu isim size tanıdık geldi mi ?

Molla Mustafa Barzani ? Mesut Barzani ? Söylemek istediğim şeyi anlamışsınızdır zaten.

 

Şuan Ülkemizdeki Kürtler 4 Farklı Dalda İncelenmektedir.

1.Yahudi Kürtler :Aslı Mardin Urfa Şırnak Bölgesine Dayanan Kumral Tenli Uzun yapıya sahip İnsanların büyük oranı Yahudidir.

2.Ermeni-Yahudi Kürtler:Bu kişiler ise Muş Bingöl Tunceli bölgesinde yaygın olmakla beraber Beyaz tenli (Muhtemel Renkli Gözlü ) İnce Uzun Kafa yapısına sahip kişilerdir.

3. ve 4. Grubu birbirinden ayırmak ise oldukça zordur bu yüzde birlikte bahsedeceğim

3.Acem-Yahudi 4.Arap-Yahudi Kürdü:Bunlar ise genelde esmer ve Çeneler oldukça uzundur Fakat Kafalarının üst tarafı Daha ovaldir.

Malum yüzlerce yıl sonra bu özellikler o kadar aşikar görünmez fakat yinede biraz dikkatle baktığınızda görebilirsiniz.

Kimi insanlar bu yazılara inanamayabilir ve işte mantıklı açıklamalar:

1-Hz.İbrahim İsrailoğulları(Yahudiler) e indi.Peki nereye indi ? ( Şanlıurfa bölgesine)

2-Genetik olarak bir Yahudi ve Kürt uyumu %78 dir.(Normal bir ırkın ki %10 u geçmez)

3-Karakteristlik olarak aşiret prensibi aynı şekilde bilinmeyen bir kültür olarak Kürtlerde kabul görmüştür.

Ve Bunun gibi onlarca Dökümanlar Mevcut

Buraya kadarki bilgiler kesin verilere dayanarak yazılmış verilerdir.

Kaynaklar:

 1. ^ http://www.slis.indiana.edu/faculty/meho/meho-bibliography-2001.pdf (p.2)
 2. ^ Israil’deki Kurt Yahudileri cemaati
 3. ^ Encyclopedia Judaica’da Roth C s. 1296-1299 (Keter: Jerusalem 1972).
 4. ^ Encyclopaedia Judaica’da “Irbil/Arbil” maddesi
 5. ^ Ora Schwartz-Be’eri, The Jews of Kurdistan: Daily Life, Customs, Arts and Crafts, UPNE publishers, 2000, ISBN 9652782386, s.26
 6. ^ Sally Berkovic, Straight Talk: My Dilemma As an Orthodox Jewish Woman, KTAV Publishing House, 1999, ISBN 0881256617, s.226
 7. ^ Shirley Kaufamn, Galit Hasan-Rokem, Tamar Hess, Hebrew Feminist Poems from Antiquity to the Present: A Bilingual Anthology, Feminist Press, 1999, ISBN 1558612246, s.7,9

Yapmış olduğum çalışmadan daha teferruatlı ve kanıtlı bir çalışması olan varsa yorumda yazdığı taktirde yazı kaldırılır

NOT:Bu Döküman Hazırlanalı 2 hafta oldu ve yayına vermedim.çünkü çok daha ilginç bilgilerde yer almakta idi.Fakat bu ilginç bilgilerin delillerini geçmiş gazete başlıklarında ve kayıtlarda bulamadığım için ya eklemedim yada yayınlamadan önce sildim.Şuanki bilgiler kaynaklarla sabit kılınmış Sabit bilgilerdir.

Yazar: seyyarbilgi

seyyarbilgi.com a Gelen Yazıların yayınlandığı Hesaptır

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

52 Yorum Yapıldı
 • hejar aslan diyor ki:

  Kürtleri çok yanlış araştırmıssin bay yazan

 • Cemo diyor ki:

  Çok fazla Türk tarih kitapları okumuşun be gardaş unutma Türk tarih kitaplarında kızılderililer bile Türktür hatta dünyadaki bir çok ırk türklerden gelmedir demi :D komedisiniz olum. Sizler yokken bir kürtler anadoludaydık malazgirt savaşında alp arslana yardım eden ve anadolu kapılarını açmasına yardım eden kürtlerdir. Sonra ne oldu satışa getirdiniz kürtleri hiç düşündün mü bir laz bir bosnak bir abaza bir çerkez neden tarihlerinde isyan yokta kürtlerde vardır? Bu nedenden dolayı insan bi düşünür ulan neden hep kürtler isyan ediyor neden hep kürt kürt deniliyor hiç mi aklın basmıyor bi arastır güzelce yoksa bir sorun yok kürtler yok sayıldı kürt bilmem kart kurttan cıkma bir kelimedir falan filan dolu boş ve gereksiz bilgileri aşıladılar siz Türklere ki nedense bir oğuz bir türkmen değilde hep göcmenler ırkcılık yapıyor size giren cıkan ne anlamış değilim eğer biri eleştiri yapacaksa oğuz , türkmen ırkına sahip gercek Türkler yapsın sonradan türkler yapmasın. Caban el kürdi, Hz. peygamber zamanında Müslüman olan ilk Kürtlerdendir. Yani şuan sen müslümansan biz kürtlerin sayesinde müslümanlığı seçmişindir

  • Anzaar diyor ki:

   Sevgili cemo köpek dahi yediği kaba pislemez siz sürekli isyan çıkartıyorsanız kendi değerinizi biraz sorgulayın bence.Anadolunun kapısını açmaya yardım eden ırk ise dünya tarihinde ermeniler yani erivanlılar olarak geçmektedir.Aslında söylediklerimi doğruladığının umarım farkındasındır.Neden demagoji yapmak yerine obrejktif kaynaklarla tezini desteklemiyorsun.

  • TIKKO diyor ki:

   türk irki diye 1 sey yoktur türklerin nerden geldigi belirsit türk milleti vardir o kadar ama kürtlerin irki vardir cemo arkadas dogru söylüyor sizin simdi yasadiginiz o topraklarda önce kürtler vardi suan kürtlerin sayisi 80 milyonu geciyor :) kürdistanda kuruluyor ve türkler kürdistanda calisacak :)

  • Anzaar diyor ki:

   Kemik yağmadığına göre bunu biraz daha beklemek gerekiyor :)

 • zeynep diyor ki:

  kürt türk alevi laz çerkez hristiyan yahudi hepimizi yaradan ALLAH’dır kimse kimseden üstün değildir hepimiz ALLAH’IN YARATTIĞI VARLIĞIZ HERŞEYİN ÜSTÜ ALLAH’DIR.

 • Enes diyor ki:

  Ayrıca kürtçe farsçanın lehçesidir. Dillerinde çok fazla ermenice farsça arapça ve eski türkçeden kelime bulunmaktadır.

 • lalo diyor ki:

  yalan atıyorsunuz,

 • yavuz şahin diyor ki:

  Hadilen yavşak herif kurtlerin soyu sopu herseyı belı senın gıbı yavsaklara kalırsa ırkçı faşist kurt duşmanı senınle konosalımmı yuzyuze bakalım ne kadar delıkanlı bır yavşaksın

  • seyyarbilgi diyor ki:

   Ben delikanlı bir milletim.Kahbelikle asker kendi halkının çocukları öldüren sizlersiniz.”Girme cahille münakaşaya ya sinirini hoplatır tavana yada yazık olur adabına”
   Medeni isanlar gibi konuşan kürt arkadaşlarımı tenzih ederek konuşuyorum. Saça göre tarak temel prensibimdir yavuz ;)

 • amr'ın torunları diyor ki:

  Yahudi sen ve senin gibi hayinlerdir, pis ırkçı. Onlarda sizin gibi ırkçılar. Yahudilerde en az senin kadar ırklarının üstün olduğunu düşünüyor ve de hiç bir ırkı kabul etmiyor. Sizlerde öylesiniz :) Bence sizin bir akrabalığınız var.. Bu da benim tezim . Hadi birazda bu benzerliği araştır kokmuş herif ! Eğer şerefliysen bunu da yayınlarsın ve cevap verirsin. Bizler Amr’ın torunlarıyız. Sahabelerin torunlarıyız. Selahattin Eyyubilerin nesilleriyiz. Biraz daha araştırırsan oğuz boyuna bile varırsın asalak. Bizler yahudileri hiç sevmeyiz.

  • seyyarbilgi diyor ki:

   Belliki idrakta ciddi bir sorununuz var.Ben bilimsel kanıtlar dahilinde birşeyleri idda ediyorum.Cahil bir insanın saçmalıkları değildir yani :) . daha kaliteli bir kanıt bulursanız tabiki onuda yayınlarız.

 • Şefik diyor ki:

  S.a Kardeş Valla Ben Kürt Olarak Dünyaya Geldim Benim Algıladığım bu yazıda Sen kürt ırkını Aşağılamak Ve Türk Irkınıda Yüceltmek adına yazmışsın kanısını taşıyorum. Benim Dinim islamsa Rabbim ALLAH C.C. Buyuruyor ki Tek üstünlük Takvadadır. Oda ALLAH katında’dır. Ehli iman olan Türk Te var Kürt’te Var Ehli Küfür olan Kürt De var Türk Te Var. Ehli iman olan TÜRK ‘te KArdeşimdir Kürt De KArdeşimdir. Ehli Küfür Olan Öz Fabrika Kardeşim olsa Gözünün yaşına bakmam Beni Bağlamaz Türk ‘ e olsa Beni bağlamaz. işiniz mi yok Arkadaş. Küfür Ehli Dünyayı Ele geçirmiş Her Yerde Müslümanlar Zulüm Altında Bunu düşünmüyorsunuz da Yok benim Atam söyleydi Senin Atan Boyleydi derdine düşmüşsünüz. ALLAH C.C. Öldüğünde Sana Türksün sen Geç sana hesap yok demeyecek Rahat ol. Dünyada ile ne yaptın diyecek sende o zaman dersin ALLAH ım Kürtlerin nerden geldiğini buldum. ! AMA Burda bir işe yaramıyor muş zamanımı heba etmişim… Dersin

  • seyyarbilgi diyor ki:

   Antropoloji bir bilimdir.Kürt ırkının tarihini araştırmak ve bunu bilimsel belgeler ile yayınlamak Allah katında küfüremi giriyor acaba ? Bu yazı benim küfrümün kanıtı değildir fakat bu mesajınız sizin yobazlığınızın kanıtıdır. Antropoloji bir bilimdir.Allahın yer yüzüne indirdiği ilk emir OKU dur ve bunun gibi eğitim ve bilimle ilgili onlarca hadis ve ayet mevcuttur.Lütfen demagoji ye çevirmeyelim

  • Enes diyor ki:

   Türklerin bugüne dek hiç dostu olmadaki. Bize ilk kurşunu kürtler sıktı. biz şimdi kürtlerle dost mu olalım. Bizim araplarla hiç bir düşmanlığımız yokken onlara bize karşı çanakkalede savaştılar. Ayrıca çanakkalede ölen ingiliz askerlerinin %90′ı arapdır kesin. %10′u ise emri veren ingiliz komutanları.

1 2 3

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*