Hz. Osman (R.A) Kimdir ?

     hz-osmanın-biyografisi        

            Hz. Osman (R.A)

    Künyesi, Osman b. Affan b. Ebi’l As d,ye Peygamberimizin dedelerinden Abd-i Menaf’a kadar uzanır.Hz.Osman, Allah Elçisinden beş yaş küçüktür.Yüksek ahlaki meziyetleri,iyi bir terbiye ve eğitimle büyüyen Hz.Osman, ilk Müslümanlardan olan sahabelerdendir.

Hz. Peygamber,onu kızı Rukiye ile evlendirdi.Müşriklerin baskı ve işkenceleri artınca eşi ile birlikte Habeşistan’a hicret etti.Medine’ye hicret izni çıkınca, eşiyle birlikte  hicret etti.

Bedir savaşı sırasında eşi z. Rukiye ağır hastalandı.Bedir savaşın katılması Peygamberimiz tarafından kabul edilmedi.Nitekim savaştan hemen sonra Hz. Rukiye vefat etti.Hz.Osman, Bedir’in dışındaki tüm savaşlara katıldı.

Allah Elçisi Hz.Osman’ı ikinci kızı Ümmü Gülsüm’le evlendirdi.Bu nedenle Hz. Osman, Zinnureyn ( iki nur sahibi ) ismi ile anılır oldu.

Hudeybiye olayında Resulullah ile Kureyşliler arasında elçilik yaptı.Hz. Osman aynı zamanda Allah Elçisinin vahiy katibi idi.Çok cömert.Ordu donattı, kuyular satın alarak vakfetti.

Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’in halifelikleri sırasında, halife katipliği ve müşavirlik yaptı.

Hz. Ömer’in şehit edilmesinden sonra halife seçildi.On iki yıllık halifeliği döneminde birçok fetihler yapıldı.Son döneminde iç karışıklar başladı.Mısırlılar, Küfeliler ve Basralılar Medine’ye gelerek Hz. Osman ‘ı muhasara altına aldılar.Camiye namaz kıldırması için bile gitmesine izin vermediler.

Evinin damı yarılarak baskın düzenlendi Mısırlı Kinane b. Bişr, elindeki bıçağı Kur’an okumakta olan Hz.Osman’ın boğazına çaldı ve Hz.Osman’ı şehit etti.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :

Kategori : Ansiklopedi - Etiketler :, , , , , , - Tarih : 22 Haziran 2012